Колко може да е вредна захарта за здравето ни? Ами при положение, че приемаме много над допустимото количество за един ден, е нормално сладките кристали да оказват пагубно въздействие върху тялото ни.
Ето кои органи засяга най-често, захарта:
– Черен дроб – фруктозата е основният компонент на захарта, консумацията в големи количества води до натрупване на мастни образования около и в черния дроб. Това може да доведе до неалкохолен мастен черен дроб. Омазняването на черния дроб може да доведе до възпаление.
– Панкреас – прекомерната консумация на захар предразполага организма ни към развитието на диабет. Той от своя страна води до редица заболявания. Като например: сърдечно-съдови заболявания, инфаркт, увреждане на ретината и др.
– Кръвоносни съдове – консумацията на захар води до отделянето на повече инсулин в кръвта, а инсулинът стимулира растежа на мускулните клетки в стената на кръвоносния съд, от това следва повишаване на напрежението в самата стена, което пък води до повишаване на кръвното налягане.
– Нервна система – захарта ви кара да се пристрастите към нея. Също като наркотиците, организма ни свиква със захарта и с течение на времето му е необходима все повече и повече захар за да се задоволи желанието за сладко. Ето затова, на много от нас ни е толкова трудно да оставим сладкото. Повечето
За да бъдем максимално полезни ще ви покажем няколко заместителя на захарта, които са полезни за вашето здраве:
1. Меласа – представлява тъмен гъст сироп, остатъчен продукт от производството на захар от захарна тръстика или от захарно цвекло. Тя, може би е най-богата на хранителни вещества от всички подсладители, осигурява значително количество калций, желязо, магнезий, калий и витамин B6.
2. Фурми – те са много сладки на вкус и са чудесен начин за подслаждане на различни десерти. Фурмите съдържат витамин В6, витамин А, калий и калций.
3. Мед – притежава антибактериални свойства и е източник на антиоксиданти, получени от събраните от пчелите цветен прашец. По-тъмните видове мед са с по-висока антиоксидантна стойност. Най-добре е да се използва суров или непреработен мед. Използвайте мед вместо рафинирана захар в чая, киселото мляко или в десертите.
4. Стевия – подсладител без калории. Тя е около 100 пъти по-сладка от захарта. Стевията може да бъдат използвана в различни десерти, както и в чай и кафе.