Eleuterococcus senticosus Maxim. Сем. Araliaceae – Бръшлянови
ОПИСАНИЕ: Храст, 1.5-3.0 м висок, с дълго коренище. Надземните стебла многобройни, възчерни, гъсто покрити с насочени надолу шипове. Листата на дълги дръжки, сложни длановидни, с 5 обратно овални до елиптични остроназъбени листчета, отгоре голи, отдолу по жилките кафеникаво влакнести, нееднакви (средните 3 явно по едри от крайните 2 ). Цветовете в кълбести многоцветни сенници на дълги оси, по 3-4 по върховете на клонките. Плодовете кълбести черни, 7-10мм в диаметър, с 5 костилчици. Цъфти юли-август.
РАЗПРОСТРАНЕНИЕ: Расте в покрайнините на сенчести широколистни смесени и иглолистни гори. Разпространено в Далечния Изток и в Южен Сахалин.
ДРОГА: Корени.
ОСНОВНО ДЕЙСТВИЕ: Стимулиращо и адаптогенно.
В домашни условия се приготвя настойка от изсушени и наситнени корени с ракия (150-200 г корени се накисват при често разклащане в 1 л ракия в продължение на 2 седмици). Приема се по ½ чаена лъжичка 2-3 пъти дневно.