Хрущялът е гъвкава съединителна тъкан, която се намира в ставите на ръцете и краката. Ушите, носа, дихателните пътища и други части на тялото са изградени от хрущялна тъкан. Хрущялът е по-лек от костите и по-тежък от мускулите. Хрущялната тъкан е еластична и нейната роля е да адаптира движенията при преодоляването на силен натиск. Хрущялът облекчава триенето между ставите, което е в резултат от движението.
С годините, хрущялната тъкан започва да се износва в резултат на интензивна физическа активност, вдигане на тежко и др. Хрущялната тъкан е уязвима на заболявания като остеоартрит, който засяга всички стави в организма. Заболяването води до загуба на слоя между костите в ставите, което увеличава налягането и причинява възпаление и болка, мускулите около костите значително отслабват.
Въпреки това, както винаги, диетата може да предотврати или забави увреждането на хрущялната тъкан. Трябва да се консумират храни, богати на витамини и аминокиселини, и най-вече да сте сигурни, че приемате аминокиселината, наречена лизин, която се съдържа в бобовите растения, яйцата, соята, млякото, сиренето, сушените плодове и др.. Друга важна съставка е хондроитинът, който запазва еластичността и подвижността на ставите и може да се набави чрез консумацията на черупчести мекотели, омари и раци.
Храните, които са богати на определени витамини помагат за възстановяването и запазването на хрущяла в ставите.
Витамин А – когато става въпрос за възстановяване на хрущялната тъкан е желателно да се консумират храни, богати на витамин А, като например: рибено масло, млечни продукти, цветни зеленчуци – домати, чушки, моркови, цвекло …
Витамин С – помага за възстановяването на колагена, който е с основен компонент при образуването на сухожилията и ставните връзки. Препоръчително е да приемате около 90 мг витамин С на ден чрез добавки или цитрусови плодове: портокал, лимон, грейпфрут, киви и зеленчуци: чушки и маруля.
Витамин Д – Липсата на витамин Д може да причини артрит и може да доведе до увреждане на ставите. Този витамин се синтезира в кожата чрез излагане на слънце. Друг вариант за набавяне на този витамин е чрез консумацията на храни като риба, миди, масло, мляко и млечни продукти.
Витамин К – Този витамин контролира минерализацията на костите и стимулира развитието на костната тъкан. Маруля, магданоз и зехтин са отлични източници на този витамин. Препоръчителната дневна доза е 125 мг. за мъжете и 90 мг. за жени.