Домашен лек против мазоли с оцет и хляб: този вид компрес звучи странно на пръв поглед, но за сметка на това е много ефективен. Но защо точно хляб, той е най-вече средство за прилагане и е най-предпочитаният вариант за налагането върху мазолите. Оцетът от своя страна, притежава противогъбични и антибактериални свойства и високата му киселинност помага да се омекоти кожата в областта на мазола.
Ще ви трябват:
– едно парче хляб
– 1 чаша ябълков оцет
– марля или тънък плат
– залепваща лента
– пемза
Ако мазолът е от много време и вече кожата е загръбяла, тогава е хубаво да премахните повърхносния слой мъртви кожни клетки с помощта на пемза. В една купа изсипете половин чаша оцет и сложете половин филия хляб. След като се е накиснал добре, сложете парче от хляба върху мазола, отгоре поставете марля и закрепете със залепващата лента. Можете да намачкате накиснатия хляб за да се превърне на каша и пак по същия начин налагате върху мазола.
Лимонова паста против мазоли: високата киселинност на лимоновия сок омекотява втвърдената кожа. Зехтинът ще овлажни кожата и ще я предпази от изсушаващите свойства на лимоновия сок. Кристалите в содата бикарбонат ще ексфолира кожата ви, ще премахне мъртвите клетки. Содата също така има противогъбични и антибактериални свойства. Содата бикарбонат предпазва пастата от бързо изсъхване.
Необходими продукти:
– няколко супени лъжици лимонов сок
– 2 супени лъжици зехтин
– сода бикарбонат
Смесете 2 или 3 супени лъжици лимонов сок с 2 супени лъжици зехтин. Добави сода за хляб, докато сместа продобие пастообразна консинстенция. Да се съхранява в контейнери с плътно затварящ се капак далеч от пряка слънчева светлина. Може да се прилага толкова често, колкото е необходимо. Покрива се с марля или друг тънък плат.