Paeonia peregrina Miller Сем. Paeoniaceae – Божурови
божур червен, алтъника, божур, божур украсен, мужур, теснолист божур, див божур
ОПИСАНИЕ: Многогодишно тревисто растение с вретеновидно надебелен и разклонен корен, от който излизат няколко стъбла. Листата са големи, последователни, два пъти тройно насечени, крайните дялове обикновено с 3 зъбеца. Цветовете са много едри, разположение единично по върховете на разклоненията на стъблото. Чашелистчетата са 5, свободни; венечните листа са 5-10, кървавочервени, несраснали; тичинките са много; плодолистите са най-често 3-4, всеки се затваря за себе си и се получава сборен плодник, с горни яйчници на отделните плодници. Плодът е сборен. Отделните плодчета се разпукват по един шев. Всяко има по няколко черни лъскави семена. Цъфти през втората половина на пролетта.
РАЗПРОСТРАНЕНИЕ: Из храсталаците и редките широколистни гори почти в цяла България, главно в по-ниските части, макар че в Западна България расте и при по-голяма от 1000 м надморска височина.
ДРОГА: Корените и цветовете.
Корените съдържат алкалоид, който е с неуточнен състав (приписва му се действие, подобно на действието на алкалоидите на ръженото рогче – Secale cornutum), малко етерично масло, глутамин, аргинин, танини; цветовете съдържат багрилото пеонин, което е отровно!!!
ОСНОВНО ДЕЙСТВИЕ: Седативно и спазмолитично.
В литературата червения божур се препоръчва при редица нервно-психични заболявания предвид на това, че притежава противогърчово и централно седативно действие. Настойка от божур и в опити върху мишки показва хипнотично-седативен ефект, антиконвулсивно действие, потенцира тиопенталовата и хексеналовата наркоза.
Във фитотерапевтичната литература червеният божур се препоръчва за лечение на епилепсия, при бъбречна литиаза, облекчава пристъпите при магарешка кашлица.
В народната медицина червеният божур се използва за лечение на ревматизъм и подагра.
Галеновите препарати от червения божур са с малка терапевтична ширина и всяко предозиране може да причини токсични явления.
Една кафена лъжичка смлени корени се варят в ½ л вода в продължение на 3-5 минути. Отварата се прецежда и се пие по 1 кафена чашка 3 пъти дневно. По същия начин може да се приготви и запарка от листа.