Кълновете притежават изключителни здравословни ползи, които са отлично основание да ги включим в диетата си.
Най-често се използват кълновете от люцерна, соя, боб и др. Причината, поради която толкова много хора се обръщат към кълновете като източник на храна, е, че те съдържат много по-голямо количество витамини и хранителни вещества, отколкото непокълналите семена. Обикновено, една седмица след покълването, концентрацията и бионаличността на хранителните вещества в кълновете е най-висока.
Важното е да запомните, че голяма част от хранителните вещества се губят при термична обработка. Затова, те винаги трябва да се добавят към храната в суров вид, за да се гарантира, че те ще осигурят така необходимите хранителни вещества.
Всички хранителни и лечебни ползи на кълновете се дължат на съдържащите се в тях витамини, минерали и органични съединения. Кълнове съдържат значително количество белтъчини и баластни вещества, както и витамин К, фолиева киселина, пантотенова киселина, ниацин, тиамин, витамин C, витамин А, и рибофлавин. По отношение на минералите, кълнове съдържат манган, мед, цинк, магнезий, желязо и калций.
Ето някои от тях:
– те подобряват храносмилането
– стимулират обмяната на веществата – този ефект се дължи на съдържащите се в него ензими.
– повишават ензимната активност в целия организъм
– предотвратяват анемията – това се дължи на факта, че кълновете са богати на желязо.
– помагат за редуциране на теглото – кълновете са една от тези храни, които са с високо съдържание на хранителни вещества и много ниско съдържание на калории. Това означава, че можете да ядете кълнове без да се притеснявате, че ще компрометирате диетата си.
– понижават нивата на “лошия“ холестерол – кълнове са чудесен източник на омега-3 мастни киселини, и въпреки, че технически те форма на холестерол, те се считат за „добър“ холестерол (HDL холестерол) и всъщност могат да намалят количеството на вредния холестерол в кръвоносните съдове и артериите.
– понижават кръвното налягане – съдържанието на калий в кълновете помага за намаляване на кръвното налягане, тъй като калият е вазодилататор и може да освободи напрежението в артериите и кръвоносните съдове. Те подобряват кръвообращението, като същевременно се намалява съсирването и риска от атеросклероза, сърдечен инфаркт и инсулт.
– предпазват от рак – антиоксидантната активност на органичните съединения, открити в кълновете ги правят отличен избор за вашата диета при борбата с рака. Витамин С, витамин А, както и аминокиселините и протеините (включително огромното количество ензими) могат също да повлияят на съдържанието на свободните радикали в организма.
– стимулират здравето на кожата
– подобряват зрението
– подпомагат имунната система