Lavandula angustifolia MILL. Сем. Labiatae – Устноцветни
ОПИСАНИЕ: Висок, многогодишен полухраст. Кореновата система е силно развита както на дълбочина, така и на ширина. Стъблата са по много, образуващи туфи, в долната си част вдървесинени. Листата са приседнали, продълговато-ланцетни или линейни, целокрайни, срещуположни, сивобелезникави, по ръба си подвити надолу, като по-старите са зелени с жлезисти трихоми отдолу. Не опадват през зимата. Цветоносните дръжки са четириръбести. Цветовете са бели, бледорозови до тъмновиолетови, разположени в класовидни съцветия. Венчето е синьовиолетово или бяло, тръбесто, с две устни – горната двуделна, по-голяма, а долната – триделна. Венчелистчетата са сраснали в тръбица. Тичинките са 4, с жълти прашници. Плодът е съставен от 4 орехчета. Цъфти през юли-август.
РАЗПРОСТРАНЕНИЕ: Произходът на лавандулата е Средиземноморието (Южна Франция, Испания, Италия, Гърция). Култивира се нашироко както в тези страни, така и в цяла Европа. У нас се среща диворастяща, а е застъпена като култура в няколко сорта по склоновете на Стара планина и Средна Гора.
ДРОГА: Цветовете
Свежите цветове съдържат до 1% етерично масло, в състава на което влизат линалилацета. Съдържат още свободен линалоол и малки количества борнеол, един кумарин, гераниол, камфен, мирцен, нерол, естери на оцетната киселина и др.
Естерното съдържание в маслото варира в широки граници в замисимост от почвата, климата, начина и условията на бране, на дестилация и др. Установено е, че българското лавандулово масло съдържа и сесквитерпени въглеводороди.
Освен етерично масло дрогата съдържа още танини до 12%, захари, антоциани, незначително количество восъци, органични киселини, минерални соли.
ОСНОВНО ДЕЙСТВИЕ: Като нервоуспокояващо, антисептично и ободряващо средство във вид на запарка: по 3 чаени лъжички счукани на ситно цветчета се заливат с 2 чаени чаши вряща вода; след изстиване се прецежда и се изпива на няколко порции за 1 ден.
Получаваното от растението етерично масло намира широко приложение в парфюмерийната, сапунената промишленост.
Народно инсектицидно средство особено против молци. Също за ароматизиране.