Може би, повечето от вас знаят, че консервираните, инстантните и готовите полуфабрикати са изключително вредни заради консервантите, с които са натъпкани.
Консервиращите средства обикновено се добавят към храната, за да се предотврати развитието на бактерии и разваляне на храната, но понякога тези химикали могат да предизвикат вредни реакции и токсичност в организма ни.
Ето някои от най-вредните консерванти, с които правят храната ни ‘’вечна’’!
1. Пропил галат (Е 310) – той обикновено се използва за консервирането на месни продукти, кисели краставички, сосове и дори дъвки. Този консервант може да доведе до усложнения при раждането и до увреждане на черния дроб в дългосрочен план. Пропил галатът може да доведе до много други здравословни проблеми, включително дихателни заболявания. Затова е забранен в много страни.
2. Сулфити – тези съединения обикновено се използват за консервиране на сухи плодове, консервирани плодове, царевичен сироп, черен пипер, консервирани маслини, вино и оцет. Тези съединения водят до различни странични ефекти като сърцебиене, алергични реакции като астма и ринит.
Сулфитите също предизвикват болки в ставите, главоболие, и могат дори да причинят рак в някои случаи.
3. Бромирани растителни масла – тези масла се използват за консервиране на ‘’натурални’’ сокове за продължителни периоди от време. Бромираният сок се използва доста широко и може да доведе до потенциални вредни и сериозни странични ефекти.
Бромираните масла могат да предизвикат промени в сърдечната тъкан, увреждане на бъбреците, подуване на щитовидната жлеза, увеличаване на мастните натрупвания в черния дроб и дори може да предизвикат проблеми с тестисите.
4. Пропиленгликол и карбоксиметилцелулоза – тези два консерванта са ‘’обичайните заподозрени’’ при консервирането на сладоледа. Пропиленгликолът обикновено се използва като антифриз и за отстраняване на боя. Той е по-вредното вещество в сравнение с карбоксиметилцелулозата, и много страни са прекратили неговото използване.
Карбоксиметилцелулозата, е стабилизатор. Той обикновено се използва в дресингите за салати, в топеното сирене, и млякото. Едно проучване върху плъхове е доказало, че карбоксиметилцелулозата провокира развитието на тумори. Потискането на централната нервна система е един от основните странични ефекти на пропиленгликола.
5. Натриев нитрат – това е още един вреден консервант, използван за запазване на месото. Натриевият нитрат се добавя в повечето форми на преработено месо като бекон, шунка, и наденица. Тази киселина е доста опасна за организма и може да доведе до рак на стомаха.
Европейските страни като Норвегия и Германия са забранили използването на натриев нитрат като консервант за храни.
6. Малеинов хидразид – този консервант обикновено се добавя към картофите за да ги предпазва от покълване. Той е известен химически инхибитор и дори може да доведе до рак.
7. Бромати – този консервант се използва за удължаване срока на годност на бялото брашно и хляба. Те могат да доведат до диария и да унищожат полезните хранителни вещества в организма.
8. Бензоати (натриев бензоат) – този консервант обикновено се добавят към туршията, маргарина, плодовите пюрета и сокове. Бензоатите могат да предизвикат алергии и дори да доведат до увреждане на мозъка.
Така че, сега вече знаете за повечето вредни консерванти и техните странични ефекти. Не забравяйте да проверите внимателно тези съставки, когато пазарувате консервирани и преработени храни.