Хвойната пречиства и стимулира организма, като оказва ефект най-вече върху дихателната, отделителната и храносмилателната и нервната системи.
В пикочния тракт има голямо разнообразие от възпалителни огнища, причинени от бактерията Ешерихия коли. Хвойната действа антисептично в уринарния тракт. Инфекциите на пикочните пътища са характерни най-често при жените и могат да бъдат лекувани чрез консумацията на малките плодчета.
Антисептичните и антибактериални свойства на хвойната помагат при лечение на различни възпаления, независимо дали причината е вътрешна или външна инфекция.
Хвойната е ефективна при лечението на инфекции на дихателните пътища, хроничен бронхит и катар на белите дробове, като бързото й действие води до премахване на гъстите секрети от белите дробове.
Чаят от хвойна ускорява метаболизма и помага за справяне с излишните килограми. Консумацията на плодчетата е подходяща при лечението на разтроен стомах и за стимулиране на храносмилането. Въпреки че лекува ревматизъм и болки в пикочния мехур, хвойновите плодчета не трябва да се консумират от хора, които имат проблеми с бъбреците. Ако се използват по-големи количества, хвойната причинява възпаление при здрави индивиди.
Ето как можем да си направим домашно приготвен сироп от синя хвойна: по 2 чаени лъжички на ситно нарязани плодчета се заливат с 2 чаени чаши вряща вода, като след изстиване течността се прецежда и се сварява със захар на водна баня, докато се получи гъстотата на сироп. От сиропа се взема по чаена лъжичка преди ядене 3 пъти на ден по указания и под контрол на лекаря.