Lotus corniculatus L. Сем. Leguminosae – Бобови
жълта глушина, звездан, влахци обикновен звездан
ОПИСАНИЕ: Многогодишно тревисто растение със силно развита коренова система, с главен вретеновиден корен, проникващ до 2м в почвата и с множество странични разклонения. Главната маса от кореновите разклонения е разположена в горния слой на почвата. Върху кореновата система се образуват множество грудки. Стъблата са до 80 см дълги, полегнали или приповдигащи се, разклонени. Листата са тройни, заловени с къси дръжки за стъблените възли, разположени спираловидно. И трите листчета излизат от върха на листната дръжка, като средното листче е със симетрично устройство, а двете странични са несиметрични. Цветовете са жълти, понякога с червеникав оттенък, събрани в почти топчести съцветия. Плодът е линеен цилиндричен боб, който след узряване добива кафяв цвят. Цъфти и плодоноси от май до октомври.
РАЗПРОСТРАНЕНИЕ: В Средиземноморието, цяла Европа, Северна Африка и Азия. Пренесено е в Северна и Средна Америка и в Австралия. У нас се среща из влажните ливади и песъчливите места, по сухите и каменливи склонове, в горите, храсталаците и другаде из цялата страна.
ДРОГА: Цъфтящата надземна част и плодовете
В жълтия пигмент на цветовете са намерени кверцетагетин и неговия 7-метилов естер. От дрогата е изолирано и галактоманан – един цианогенен глюкозид, отделящ синилна киселина. Също е установено съдържанието на едно горчиво вещество и на сапонини, от които след хидролиза се отделя соясапогенин. Съдържа още протеини, мазнини, беззаотни екстрактивни вещества.
ОСНОВНО ДЕЙСТВИЕ:
В нашата народна медицина отварата от плодовете се употребяват при главоболие, болки в стомаха и червата. Предполага се, че действието на дрогата се дължи на синилната киселина. Да се употребява само по предписание и под контрол на лекаря.
Медоносно и фуражно растение
Цветовете се използват за боядисване в жълто.