Грис е хранителен продукт, получен чрез смилане на пшенични или царевични зърна. Бива два вида:
– едрозърнест грис, получен след еднократно грубо смилане на зърното, и
– дребнозърнест грис, получен след пресяване след първото мелене, или след повторно мелене на едрозърнестия грис.
Какво съдържа гриса и с какво е полезен:
1. Протеини(белтъчини) – една чаша грис, съдържа 1 грам белтъчини. Въпреки това, трябва да знаете, че царевичният грис съдържа предимно протеини, без много аминокиселини. Това са непълни протеини и ако търсите високо протеинова храна, по-добре потърсете друг източник. Въпреки това обаче, той съдържа достатъчно протеини, което го правят отличен избор за закуска и здравословен начин да започнете деня. За да увеличите количеството на протеин, добавете мляко или друг източник на белтъчини.
2. Фолиева киселина – тя е важен хранителен елемент, от който се нуждае тялото ни. Тя помага за подсилване на имунната система и ни предпазва от болести като анемия и дори рак. Всеки възрастен трябва да консумира поне 400 мкг фолиева киселина дневно, а необходимото количество за бременни жени е 600 мкг. Фолиевата киселина е от изключително важно значение за правилното развитие на плода. 2-3 чаши царевичен грис, може да ви осигури цялото необходимо количество фолиева киселина за деня.
3. Мазнини – една чаша грис, съдържа 91 калории, което е по-малко от това, което дава като калории овесената каша. Една чаша царевичен грис, съдържа по-малко от 0.2 грама мазнини. Така че ако сте на диета, можете да замените сутрешната си порция овесена каша с грис.
4. Витамини – царевичният грис съдържа много витамини, особено витамин Б. Една чаша грис, съдържа 20% витамин Б1, 25% фолиева киселина и 15% витамин Б3 от препоръчителния дневен прием. Витамините от Б-групата стимулират метаболизма и усвояването на храната. Също така, те помагат за превръщането на мазнините и въглехидратите в енергия. Витамин Б1 регулира и оптимизира сърдечносъдовите функции. Витамин Б3 е ефективен при безсъние и се използва при лечението на депресия и шизофрения.
5. Загуба на тегло – грисът ви държи сити дълго време и това ще ви помогни да отслабнете. Също така, той ще ви зареди с достатъчно количество енергия за целия ден.
6. Грисът е храна, която ще ви помогне при натрупването на мускулна маса – порция царевичен грис, съдържа 542 мг левцин. Левцинът е аминокиселина, която участва в синтеза на протеините и помага за растежа на мускулите.
7. Минерали – една порция царевичен грис, съдържа 7 мг селен и 1.2 мг желязо.
Рецепти:
1. Грис със сирене – Сложете вода в тенджера и оставете да заври, след това добавете гриса като го поръсвате бавно и същевременно разбърквате. Добавете щипка сол, червен пипер и чесън на прах, бъркайте докато се сгъсти на тих огън. Накрая, добавете настъргано сирене чедар и оставете да се разтопи. Бон апети!
2. Грис със сладка царевица и лук – сотирайте нарязания лук и сладката царевица, след като сте сотирали добавете прясно мляко, сол на вкус и вода и оставете да заври. Добавете веднага след това гриса и намалете силата на огъня, оставете да къкри докато се получи гъста, кремообразна консистенция. За украса можете да поставите магданоз и нарязан зелен лук.