През Средновековието, копърът се използвал за неутрализирането на магии, а също така хората са го закачали над вратите за да прогонят злите сили. Освен това се е използвал като газогонно средство, за облекчаване при газове и други храносмилателни проблеми.
Днес, копърът се отглежда по целия свят и е особено разпространен в италианската кухня. Всяка част от растението, от семето до цвета е ядлива.
Копърът притежава аромат, който е близък до аромата на анасоновите семена и женското биле. Семената на копъра често се използват за подправка на храни, а хрупкавата луковица често се добавя към салати.
В тази статия няма да ви обясняваме как да гоните злите сили с копър, а ще ви разкажем за това, колко е полезен:
1. Копърът е богат на антиоксиданти, включително кверцетин флавоноиди и рутин. Те помагат за намаляване на възпалението в тялото и защитава клетките от оксидативния стрес, като по този начин намалява риска от развитието на хронични болести.
2. Тази подправка съдържа и етерично масло, наречено анетол, което е свързано с антибактериалните и противогъбичните действия на копъра. Анетолът притежава изразени противовъзпалителни ефекти и може да предотврати развитието на рак и някои видове увреждания на черния дроб.
3. Луковиците на копъра са добър източник на фибри, които, помагат на храносмилателната система да работи безпроблемно и помага за изхвърлянето на токсините от дебелото черво, също така фибрите помагат за регулиране на кръвната захар и понижаването на „лошия“ холестерол.
Високото съдържание на фибри е една от причините копърът да се използва за отслабване. Чаят от семената на копъра помага при газове.
4. Копърът е с високо съдържание на калий, който помага да се поддържа кръвно налягане в нормални граници. Калият помага за регулиране на сърдечния ритъм, за правилната работа на мускулите, поддържа баланса на течностите в тялото и регулира нивата на натрий в кръвта.
По този начин, калият може да помогне за намаляване на риска от инфаркт и инсулт. Фолатите намерени в копър намаляват риска от сърдечни заболявания чрез предотвратяване на увреждането на стените на кръвоносните съдове от страна на хомоцистеина.
Копърът облекчава хроничната кашлица, а в древността се е използвал като афродизиак. Той съдържа следните витамини и минерали:
– калций, мед, фибри, фолиева киселина, желязо, магнезий, манган, молибден, пантотенова киселина, фосфор, калий, селен, витамин А, витамини В2, B2, B3 и B6, витамин С, цинк и др.