Най-често пипваме това заболяване през лятото и проф. Йорданка Узунова обяснява защо:
„Просто защото този прекрасен сезон създава възможности за много неконтролирани контакти и за жените, и за мъжете. И ако тези свободни полови контакти не са обезопасени с презерватив, вероятността да си навлечем инфекция на пикочния канал, т.н. уретрит, е много голяма.“
Уретритът не е ли само мъжко заболяване?
– Можем да кажем, че е повече мъжко, защото мъжете имат по-дълъг и по-тесен пикочен канал. Но от уретрит страдат и жените, макар и по-рядко.
Какво точно представлява той ?
– Уретритът се появява вследствие на заразяване с болестотворни микроорганизми при полов контакт. Става въпрос за заразяване с трихомони, хламидия и други микроорганизми или да е следствие от инфекцията на друг орган в тялото, която се отразява и на отделителната система.
Говорим за т.н. инфекциозен уретрит…
– Да за инфекциозния. А другият, гонорейният уретрит, пък се появява вследствие заразяване с гонококи.
С какви признаци?
– С чести позиви за уриниране и болки при самото уриниране.
Това веднага след половия контакт ли става или има инкубационен период?
– При някой то може да се случи и на другия ден след заразяването. По-често обаче паренето се появява след 3-4, най-много пет дни. Редки са случаите, когато тези признаци излизат на бял свят чак след 2-3 седмици.
Как се развива във времето?
– След честото уриниране и болките, започват да се отделят и обилни гнойни секрети от пикочния канал. Това продължава около седмица и след това обикновено тези симптоми отслабват.
И всичко е минало?
– Там е работата, че не е минало, а е хронифицирало.
И при инфекциозния уретрит ли се развиват така нещата?
– Симптомите са почти същите, но с тази разлика, че го няма изразено възпалението. Пак заразеният изпитва болка, парене и смъдене при уриниране, пак се отделят секрети от канала на уретрата. И се появявя зачервяване и отичане. И ако не се отиде на лекар, този възпалителен процес може да се разпространи по целия пикочен канал и да стигне до шийката на пикочния мехур. Наистина с течение на времето тези оплаквания минават, но и тук с опасност от хронифициране.
Какво ще се случи, ако заболяването стане хронично?
– То ще се появява отвреме на време с много по изострена симптоматика да речем при полова възбуда, при простудяване, при грип, дори и при консумация на алкохол. Въобще настъпват усложнения.
Какви усложнения?
– Едно такова усложнение е простатита – това е възпаление на простатната жлеза. Може да се развие и като епидидимит.
Това забаляване какво е?
– Епидидимита представлява възпаление на придатъците на тестисите. Може да се стигне и до силно стесняване на уретрата. Въобще вследствие на хронифицирането на един уретрит,болестотворният процес може да засегне и други органи и системи от тялото. Може да нанесе поражения на кожата, на лигавиците, на очите, на ставите . Затова най-правилното решение е да контролираме поведението си, или да използваме предпазни средства при случайни полови контакти.
Но ако все пак се случи?
– Ако се случи, веднага… ама наистина веднага на лекар, защото лечението е възможно и е много по-леко, ако не допуснем хронифициране.