Ползите за здравето на фосфора са следните:
– фосфорът участва във формирането на здрави кости – той е важен съставен елемент на човешки кости, което означава, че ще бъде невъзможно те да функционират нормално, без приемането на адекватно количество от този ценен минерал. В действителност, се нарежда на второ място по важност за здравето на костите, след калция.
– подобряване на храносмилането – фосфора играе важна роля за подобряване на храносмилането. Това се постига чрез стимулиране на усвояването на рибофлавин и ниацин по по-ефективен начин. Фосфор директно повлиява нарушеното храносмилане, запека, диарията, и като цяло тонизира храносмилателната система.
– регулиране на екскрецията – фосфорът играе важна роля в поддържането на бъбреците здрави. Това се постига чрез осигуряване на правилното отделяне на отпадъчните продукти чрез бъбреците чрез процеса на уриниране и отделяне. Чрез увеличаване на количеството и честотата на уриниране, тялото е в състояние да балансира нивата на пикочната киселина, излишните соли, водата, и дори мазнините.
– образуването на белтъчини – фосфорът е един от най-важният елемент при изграждането на белтъчините. Той също така улеснява максимално използването на протеини в човешкото тяло, за да се гарантира правилния растеж на клетките, както и тяхното въстановяване, когато е необходимо.
– регулира хормоналния баланс
– подобрява процесите на образуване на енергия в организма
– фосфора оптимизира химичните реакции и допринася за правилното усвояване на хранителните вещества
Ето кои са най-характерните симптоми при недостиг на фосфор:
– слаби кости и дискомфорт в различни стави на тялото
– слабост, кариес, рахит и други проблеми, свързани с костите
– загуба на апетит и намаляване на физическата издръжливост
– скованост, тревожност, тремор, загуба на тегло и забавен растеж
Най-важните източници на фосфор включват:
– хранителни продукти като месо, ядки, бобови култури и млечни продукти
– слънчоглед, ориз, бял хляб, картофи, броколи и грах
– фъстъчено масло, риба тон, свинско