Учените са намерили начин да произвеждат хрущялната тъкан чрез 3D „мастило“ за биопринтиране, съдържащо човешки клетки, които могат да доведат до персонализиране на получените импланти, които ще са 100 % съвместими с пациента.
Изследователите успешно са тествали технологията в ин виво модел. При атлети, възрастни хора и други, които страдат от травми и артрит се наблюдава загуба на хрущялна тъкан и те изпитват много болка.
„Триизмерното биопринтиране е иновативна технология, която се очаква да направи революция в тъканното инженерство и регенеративната медицина“, казва Пол Гейтйолм, от Швеция.
Интерес на нашият екип е работата с пластични хирурзи с идеята да се създаде хрущялна тъкан, която ще се използва за възстановяване при различни травми или рак. Екипът се е съсредоточил върху части от тялото като нос и уши, които са трудни за възстановяване и ремоделиране от страна на пластичните хирурзи. Но специалистите се надяват, че ще могат да създадат биомастило от собствените клетки на пациента, с което ще могат да принтират нос или ухо.
Изследователите първо трябва да разработят биомастило с живи човешки клетки, които ще поддържат формата си след отпечатване.
За да създадат така нареченото биомастило, те смесват полизахариди от кафяви водорасли и малки целулозни фибри от дърво или от бактерии, както и човешки хондроцити, които са клетките, които изграждат хрущяла.
С тази смес, учените са успели да отпечатате живи клетки в специфична архитектура, като форма на ухо, която поддържа формата си дори и след печат. Отпечатаните клетки също произвеждат хрущял в лабораторни условия.
Следващата стъпка е опитите да се преместят от лабораторията в реални условия. Екипът отпечатал тъканните проби ги е имплантирал в мишки. Клетките, които са оцелели за започнали да произвеждат хрущял. За да се увеличи броят на клетките, учените смесват хондроцитите с човешки мезенхимни стволови клетки от костния мозък.